3 Dakika Önce
Lütfen sipariş numaranızı ve mail bilgilerinizi eksiksiz girin!
Lütfen mail bilgilerinizi istenilen formatta girin!
Telafi talebiniz sisteme girilmiştir. Ortalama 1 saat içinde sonuçlanacaktır.
Girdiğiniz sipariş bilgileri sistemde bulunamadı. Lütfen bilgilerinizi doğru girdiğinize emin olun.

Instagram Topluluk Kuralları İhlali Nasıl Bildirilir ve Kaldırılır?

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Instagram topluluk kuralları ihlali nasıl kaldırılır, bunun çözümünü detaylı bir şekilde anlatacağız. Burada anlattıklarımızı detaylı bir şekilde uyguladığınızda %100 bu ihlali hesabınızdan kaldıracaksınız.

Instagram topluluk kuralları ihlali nasıl kaldırılır

Instagram’ın ne denli büyük ve gelişmiş bir platform olduğunu bilmeyen yoktur. Bu harika sosyal medya uygulaması, bizi günün her saatinde bir araya getiren birleştiri niteliği taşımaktadır. Her gün birkaç saatimizi mutlaka bu platformda geçirir ve takip ettiğimiz hesapların paylaşımlarına göz atarız. Öte yandan, kendi takipçilerimizle de bir şeyler paylaşır ve keşfet kısımlarında ise takip etmediğimiz hesaplara ait viral olmuş gönderilere bakarız. Yani sizin anlayacağınız, Instagram içerik bakımından çok zengindir.

Tabii milyarlarca kullanıcı tarafından tercih ediliyor olmasından ötürü, Instagram yetkililerin de bu kullanıcılara en iyi deneyimleri sunması gerekir. Uygulama içi kurallar, kullanıcıların her türlü güvenlik ve memnuniyetleri açısından çok önemlidir. Ve Instagram platformu geliştiricilerinin bu konuda gerçekleştirdikleri en iyi uygulamalardan biri de topluluk kuralları belirlemesidir. Instagram hesapları, genel toplumu olumsuz yönde etkileyecek hareketlerde bulunduklarında platform tarafından ihlal yerler. Ve bu ihlali kaldırmak için de çeşitli araştırmalarda bulunurlar diyebiliriz. Peki, Instagram topluluk kuralları ihlali kaldırma mümkün mü, ihlal ne zaman kalkar? İşte tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası…

Instagram Topluluk Kuralları İhlali Mesajı

Instagram topluluk kuralları ihlali yaptığınızda, bu platform tarafından size bir mesaj gönderilir. Gelecek olan mesaj ise şu şekildedir;  "Daha Sonra Tekrar Dene" - "Topluluğumuzu korumak için Instagram’da bazı işlemleri ne sıklıkla gerçekleştirebileceğini sınırlıyoruz. Hata yaptığımızı düşünüyorsan bize bildir."

Bu tür mesajlarla karşılaşmamak için şu adımlara dikkat etmelisiniz.

 • Tanımadığınız profilleri takip etmeyin.
 • Gönderileri sık sık beğenmeyin.
 • Belirli aralıklarla takip ve beğeni yapmaya özen gösterin.
 • Tanımadığınız insanlara mesaj göndermeyin.

Bu da ilginizi çekebilir: Instagram'da Kısıtlandığımı Nasıl Anlarım?

Instagram Topluluk Kuralları İhlali İtirazı

Instagram gönderileriniz yüzünden ihlal yeme durumunuzda, buna itiraz edebilirsiniz. İhlaller, genelde "cinsellik, hakaret, şiddet ve taklit" içeren gönderiler yüzünden verilir. Eğer ki siz, paylaşmış olduğunuz Instagram gönderisinde bu hususların hiçbirinin olmadını düşünüyorsanız, Instagram topluluk kuralları itirazı yapabilirsiniz.

Size Instagram tarafından ihlal bildirimi geldiğinde, "sorun bildir" kısmına tıklayarak savunmanızı yazabilirsiniz. Instagram platformu için yeterli sayılacak bir sebep belirttiğiniz takdirde, ihlaliniz kaldırılacaktır. 

Ayrıca herhangi bir Instagram hareketini sıklıkla yaptığınızda da hesabınızın spama düşmesi mümkün. Mesela anlık olarak çok fazla sayıda beğeni, yorum veya takip isteği atmak gibi eylemlerde bulunmamanız gerekir. Bulunmanız takdirde, Instagram’dan spam uyarısı alırsınız. Aynı eylemleri yine sıklıkla yapmaya devam ettiğinizde ise hesabınız kalıcı olarak kapatılır. 

Instagram Topluluk Kuralları İhlali Formu

Eğer bir Instagram kullanıcıysanız ve başka bir sayfanın topluluk kurallarına aykırı olan bir paylaşımını gördüyseniz, bunu yetkili birimlere bildirebilirsiniz. Dolduracağınız bir Instagram topluluk kuralları ihlali formu ile bunu yapmak mümkün ve oldukça da kolaydır. Ancak ihlal bildirinizin karşılık bulması için geçerli bir sebep üzerinden ilerlemeniz gerekir. Yani topluluk kurallarını hiçe saydığını düşündüğünüz gönderi, gerçekten de sizin söyleminizdeki gibi olmalıdır. Yani topluluk kuralı ihlali yapmamış bir gönderiyi bildirirseniz, bundan hiçbir sonuç alamazsınız. 

Instagram topluluk kuralları ihlali formu doldurmak için şu adımları uygulamanız gerekiyor;

 • İhlal bildirimi yapacağınız Instagram gönderisine tıklayın. 
 • Gönderinin sağ üst kısmındaki "üç nokta" ibaresine tıklayın. 
 • Instagram gönderi şikayet et
 • Sonrasında karşınıza, birçok seçenek çıkacak. Bu seçenekler arasından gönderinin hangi şikayet kategorisine girdiğini seçiniz. 
 • Instagram şikayet konusu seç
 • Daha sonra, eğer isterseniz topluluk kuralı ihlal formunu yazı ile doldurabilirsiniz. 
 • Instagram gönderi şikayet edildi

Ve böylelikle, genel toplum yapısına aykırı bulduğunuz gönderileri Instagram yönetimine başarıyla bildirmiş olursunuz

Instagram Topluluk Kuralları İhlali Ne Zaman Kalkar?

Instagram hesabınız engel cezası aldığında, bu süre zarfında bazı hareketleriniz kısıtlanır. Yani engel süresince post, reels, story paylaşımı ve mesaj atma gibi işlemleriniz kısıtlanabilir. Eğer topluluk kurallarını ihlal eden davranışlarınız devam ederse, bu işlem engelleri hiçbir zaman kalkmayacaktır. Ancak topluluk kurallarına uymaya özen gösterirseniz, ihlaliniz bir hafta içinde kaldırılacaktır. Bu süre içerisinde Instagram ihlali yemenize neden olan paylaşımları da kaldırmanızı tavsiye ederiz. 

Sonuç

Bu yazımızda sizlere Instagram topluluk kuralları ihlali kaldırma hakkında detaylı bilgiler verdik. Burada anlatılanları uygulayarak bu problemden kurtulabilirsiniz.

Eğer Instagram ihlal kaldırma konusunda hala sıkıntı yaşıyorsanız bu videoyu detaylıca izleyebilirsiniz.


Merak Edilen Sorular

Şimdi de size değerli okuyucularımıza kullanıcıların Instagram topluluk kuralları ile ilgili Google'de en sık arattığı sorulara cevaplar vereceğiz


Instagram'da ihlal yediğinize şu şekilde öğrenebilirsiniz. Her hangi bir hesabı takip edin. Eğer Daha Sonra Tekrar Dene uyarısı ile karşılaşırsanız hesabınız ihlal yemiş demektir.

Instagram topluluk kuralları ihlali formu eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzda ortalama bir hafta içerisinde kalkar.

Instagram topluluk kurallarına uymayan hesapları cezalandırıyor. Örnek olarak tanımadığınız hesapları sık sık takip ediyorsanız Instagram'dan ihlal yiyebilirsiniz.

Instagram topluluk kuralları ihlali birden fazla hesabı takip edemeyeceğinizi veya her hangi bir gönderiyi istediğiniz gibi beğenemeyeceğiniz anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

WhatsApp