3 Dakika Önce

Bot Takipçi Satın Almanın Zararları

Instagram platformunda bot takipçi almak isteyen binlerce kullanıcı var. Fakat bazılarının aklında Instagram bot takipçi satın aldıktan sonra  hesabıma bir şey olur mu endişesi var. Öncelikle dilerseniz bot takipçi zararları nelerdir bununla başlayalım. Güvenmediğiniz sitelerden bot takipçi satın almayın. Çünkü bu bot takipçiler hesabınızı spama sokabilir. Hesabınız spama girdiği için Instagram'da keşfete düşme gibi bir şansınız olmaz. Instagram algoritması sizin bot takipçi satın aldığınızı anlar ve kısa süre sonra bu bot takipçileri hesabınızdan siler.

Bot Takipçi Zararları

Günümüzde hala hesabına bot takipçi atarak popüler olabileceğini düşünen masum insanlar var. Çünkü bot takipçi hesabınızı spama sokabilir. Sonra al başına bela. Spamdan o hesabı çıkar çıkarabilirsen. Size uygun fiyatlara takipçi göndereceğiz diyen firmaların cazibelerine kapılmayın. Bu takipçiler size kısa vadede takipçi sayınızı arttırmak için fayda sağlayacaktır.

Bot Takipçi Zararları
Bot Takipçi Zararları

Uzun vadede ise kesinlikle hesabınız için satın almamanızı öneriyoruz. Instagram algoritmasının sahte takipçiyi algılaması artık çok kolay. Bu yüzden Instagram platformunda da geriye düşebilirsiniz. Sahte görünmeyi bırakın. Gerçek Türk takipçi satın alarak hesabınızı bot takipçilerden uzak tutun.

 • Hesabınızda hiç bir zaman etkileşim alamazsınız.
 • Orjinal hesaplar artık sizi takip etmeyi bırakır.
 • Instagram algoritması hesabınızı askıya alabilir.
 • Bir süre sonra bot takipçiler hesabınızdan silinir.
 • Bot takipçi satın alarak Instagram şartlarına aykırı hareket olmuş olursunuz.
 • Diğer kullanıcıların güvenini kaybedersiniz.
 • Hesabınıza bot takipçi göndererek para kazanma şansınızı kaybedersiniz.

Bir markanız ve şirketiniz var ise kesinlikle bot takipçileri hesabınıza katmayın. Aynı şeyi kişisel hesaplar içinde söyleyebiliriz. Hesabınızı riske etmenin hiç bir anlamı yok. Peki ısrarla ucuz olduğu için bot takipçi satın aldınız. Sonra hesabınıza neler olur?

Hesabınızı Spamlayabilirsiniz

Instagram algoritması oldukça gelişmiş bir sistemdir. Instagram çok rahat sizin takipçilerinizin gerçek olup olmadığını algılayabilen bir sistem. İlk etapta bu takipçi sayısı hesabınız için hoş gözükse de ilerleyen zamanlarda mutlaka takipçileriniz bir anda silinecektir. Bu da Instagram'ın gözünde hesabınızın spam oluşturması demektir. Instagram hesabınızda böyle bir şey farkettiğinde ise hesabınızı askıya alabilir. Sadece askıya almakla kalmaz hesabınızı kapatabilir. Aman diyelim.

Diğer Kullanıcılar da Sizi Takipten Çıkabilir

takipten çıkan kullanıcılar
Takipten Çıkan Kullanıcılar

Hesabınızda bot takipçi olduğunu gören kullanıcılar sizi takipten çıkabilir. Eğer kurumsal bir hesabınız var ise takipçi sayınızı yükseltmeniz gerekir. Fakat bunu doğal yollarla yapmanızı öneriyoruz. Çünkü bot takipçi satın alarak kurumsal hesabınızı riske atmış oluyorsunuz. Müşterilerinize güven vermek çok önemlidir. O yüzden bir diğer yöntem olan gerçek takipçi satın alma işlemini yapabilirsiniz.

Etkileşimleriniz Düşer

etkileşimi düşen kullanıcılar
Etkileşimi Düşen Kullanıcılar

Instagram veya diğer sosyal medya uygulamalarında bot takipçi satın aldığınızda mutlaka etkileşimleriniz düşer. Aktif olan bir hesabınıza bot takipçi satın alarak resmen kişisel veya kurumsal hesabınıza işkence yapmış oluyorsunuz. Bazı kullanıcılar bu tür sahte takipçi satın aldıklarında etkileşimlerinin yükseleceğini düşünür. Fakat böyle bir şey maalesef mümkün değildir. Ucuz yollarla etkileşimlerinizi arttırmayı bırakın. Bu hesabınız için çok büyük bir risk demektir.

Markalar İle Reklam Anlaşması Yapamazsınız

Günümüzde TikTok veya Instagram fenomenleri markalar ile reklam anlaşması yaparak yüksek kazançlar sağlayabiliyor. Fakat bunlar öncelikle doğal yollarla takipçi kitlesini arttırıyorlar.

markalar ile reklam anlaşması yapmak

Eğer bot takipçi satın alarak markalar ile reklam anlaşması yapmayı düşünüyorsanız bunu kesinlikle aklınızdan çıkarın. Çünkü markalar takipçi sayısı yüksek ve profilleri güçlü olan hesaplar ile anlaşma yapar.

Kısa Zamanda Etkili Görünen Sonuçlar

Instagram'da popüler olarak rakiplerinize göz dağı vermek isteyebilirsiniz. Bu yüzden kısa zamanda etkili görünen bot takipçi satın alabilirsiniz. Fakat bu uzun vadede size hiçbir şey getirmeyecektir. Aksine hesabınıza zarar bile verecektir. Eğer gerçekten uzun vadede hesabınızın popülerliğini korumak istiyorsanız her gün yaklaşık 2-3 saatinizi profilinize ayrımanız gerekir. Mesela etkili vlog içerikler hazırlayarak kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.

Hesabınızın Görünürlüğü Azalır

Daha çok takipçi satın alarak hesabınızın görünürlüğünü arttırmak isteyebilirsiniz. Fakat Instagram algoritması bizim istediğimiz gibi çalışmıyor. Bu yüzden doğal yollarla takipçi kitlemizi geliştirmeyi denemeliyiz. Çünkü bot takipçi satın aldığınızda hesabınızın görünürlüğü azalır.

Güvenilirliğinizi Riske Atarsınız

Instagram veya diğer sosyal medya uygulamalarında daha fazla kitleye ulaşmak isteyebilirsiniz. Fakat bot takipçi satın alarak güvenirliğinizi riske atarsınız. Çünkü bot olduğu anlaşıldığı anda diğer hesaplar sizi bir bir takipten çıkabilir. Eğer bir sayfayla veya markayla iş birliği yaptığınızda bot takipçi satın alırsanız onlarında güvenini kaybedersiniz. Bunun yerine etkili gönderiler hazırlayarak doğal kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışın.

Bot Takipçi Satın Almak Yerine Yapılması Gerekenler

Yukarıda bahsettiğimiz riskler hesabınız için çok önemlidir. Bu yüzden kesinlikle bot takipçi satın almanızı önermiyoruz. Peki bot takipçi satın almak yerine yapılması gerekenler nelerdir?

 • Kaliteli içerikler paylaşın.
 • Hesabınızda çekilişler yapabilirsiniz.
 • Her zaman farklı konseptlerde içerikler hazırlayın.
 • Diğer kullanıcılara her zaman cevap verin.
 • Etiketleri doğru kullandığınızda keşfete düşebilirsiniz.
 • Kaliteli bulduğunuz gönderilere reklam çıkabilirsiniz.
 • Takipçi sayınızı arttırmak için güvendiğiniz firmalardan doğal ve gerçek takipçiler satın alabilirsiniz.

Kaliteli İçerikler Paylaşmak

kaliteli içerikler paylaşmak
Kaliteli İçerikler Paylaşmak

Kullanıcıların dikkatini çekebileceğiniz kaliteli içerikler paylaşmaya özen gösterin. Böylece kullanıcılar kısa zamanda profilinizi görecek ve sizi takip etmeye başlayacak. Peki kaliteli ve ilgi çekici içerik nasıl olmalı?

 • Gönderilerinizde videolar, gifler, bomeranglar kullanabilirsiniz.
 • Resimlerinizin yüksek kalitede olmasına dikkat edin.
 • Videolarınıza alt yazılar ekleyebilirsiniz. Böylece videoda daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kullanıcılar sizi takip etmesi için onları teşvik edici içerikler paylaşabilirsiniz.
 • Gönderilerinizde keşfet etiketlerini kullanabilirsiniz.

Hesabınızda Çekilişler Yapmak

Eğer bütçeniz uygun ise hesabınızda çekilişler yapmak takipçi sayınızı yükseltecektir. Mesela kullanıcılara hediyeler vererek onları sayfanıza çekebilirsiniz. Yarışmalar düzenleyerek de bu kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.

Farklı İçerikler Hazırlamak

farklı içerikler hazırlamak
Farklı İçerikler Hazırlamak

Sosyal medya hesaplarınız için her gün birbirine benzeyen içerikler paylaşıyorsanız takipçi sayınızın yükselmesi biraz zor olacaktır. Çünkü kullanıcılar farklı içerikler görmeyi sever. Bu yüzden farklı içerikler hazırlamak hesabınıza etkileşim katacaktır. Örneğin yemek tarifi veya gezi videoları paylaşabilirsiniz.

Kullanıcılar ile Etkileşim İçinde Olmak

Eğer gerçekten doğal yollarla takipçi sayınızı arttırmak istiyorsanız üşenmeden diğer kullanıcıların sorularına ve mesajlarına cevap vermelisiniz. Kullanıcılar ile etkileşim halinde olmadığınızda bu kullanıcılar sizi takipten çıkabilir. Hızlı cevap verdiğinizde o kullanıcıyı daha da memnun edersiniz. Bu yüzden hızlı cevap vermeye de özen gösterin.

Keşfet Etiketlerini Kullanmak

Nedir bu keşfet etiketleri? Bu etiketleri kullandığımda gerçekten hesabıma bir katkısı olacak mı? Evet, kesinlikle bu etiketleri kullandığınızda hesabınızın etkileşimi artacaktır. Çünkü bu etiketleri sizler gibi inceleyen insanlar var. Bu insanlar sizin içeriklerinizi görebilir. Böylece etkileşiminizi arttırmış olacaksınız. Fakat rastgele etiketler kullanmayın. Takipçilerinizin dikkatini çekebilecek etiketler kullanın. Peki keşfet etiketleri nelerdir?

 • #reelsinstagram
 • #reelsvideo
 • #keşfet
 • #arabasnapleri
 • #futbol
 • #aşksözleri
 • #cool
 • #fotoğraf
 • #fitnessmotivation
 • #kitapönerisi
 • #mizah
 • #manzara
 • #yemektarifleri
 • #video
 • #doğayürüyüşü
 • #instagirls
 • #cafelife
 • #fyptiktok
keşfet etiketleri
Keşfet Etiketleri

Eğer hangi kategoride gönderi hazırlıyorsanız yukarıdan size özel olan keşfet etiketini kullanabilirsiniz.

Reklam Vermek

Gerçekten kaliteli ve etkileşim alacağına inandığınız gönderinize reklam verebilirsiniz. Bot takipçi satın almak yerine paranızı reklama vermeye deneyebilirsiniz. Reklam vererek istediğiniz hedef kitleyi belirleyebilirsiniz. Böylece onlara çok kolay ulaşmış olursunuz.

Doğal Takipçi Satın Almak

Belki de fenomenlerin en çok tercih ettiği yöntemi anlatalım. Fenomenler genellikle bir ajans ile anlaşarak doğal bir şekilde takipçi satın alıyorlar. Bu sayede çok kısa sürede popülerliğini arttırabiliyorlar.

takipçi satın almak
Takipçi Satın Almak

Hesabınızı doğal yollarla yükseltmek biraz zaman alır. O yüzden takipçi abi sitemizden kaliteli paketlerden birini tercih ederek takipçi sayınızı yükseltebilirsiniz. Uzman ekibimiz sayesinde sizlerde doğal yollardan takipçi satın alabilirsiniz.

Bot Takipçi Zararları Videolu Anlatım

Bot takipçinin zararlarını anlatan Burcu Özcan'ın videosunu sizlere sunuyoruz.

Burda anlatılanlara kulan verin. Hesabınız için bot takipçi satın almaktan kaçının.

Merak Edilen Sorular

Bot takipçi hakkında sık sorulan sorulara sizler için cevap verdik.

Bot takipçi etkileşim düşürür mü?

Bot takipçi satın aldığınızda Instagram'ın gözünde mutlaka geri plana düşeceksiniz. Bu yüzden de etkileşimleriniz düşecektir.

Takipçi satın almanın zararı var mı?

Takipçi satın almanın aslında bir zararı yoktur. Markalar dahi takipçi satın alıyor. Fakat aldığınız takipçilerin bot olmaması gerekiyor.

Bot Takipçiden nasıl kurtulurum?

Bot takipçiden kurtulmak biraz zordur. Elinizle bu bot takipçilerden kurtulabilirsiniz.

Instagram bot ne demek?

Instagram bot programlar ile açılmış sahte hesaplar demektir. Bu bot hesaplardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.